برگه اکسپرتیز چیست؟ |مراحل قانونی برگه اکسپرتیز چیست؟

برگه اکسپرتیز یا گزارش کارشناسی املاک یک سندی است که باید هنگام خرید خانه ترکیه آن را دریافت کنید.

خرید ملک و سرمایه گذاری در ترکیه به دلایل زیادی در بین بسیاری از خارجی­ ها از کشورهای مختلف محبوبیت دارد. اما خرید ملک ترکیه آنقدرها هم که به نظر می­رسد ساده نیست و برگه اکسپرتیز نیاز به آگاهی دارد.

بنابراین در طول این مسیر باید از قوانین و شرایط ترکیه آگاه باشید. یکی از مواردی که باید هنگام خرید ملک در این کشور به آن توجه داشته باشید، برگه اکسپرتیز است.

در ادامه مطلب قصد داریم تا درباره این برگه صحبت کنیم و اطلاعات لازم را به شما عزیزان منتقل کنیم. چنانچه قصد دارید برای خرید ملک ترکیه اول برگه اکسپرتیز اقدام کنید، می­توانید با هلدینگ دیوان گروپ تماس بگیرید.

برگه اکسپرتیز چیست؟ و مراحل قانونی اکسپرتیز ترکیه چیست؟

برگه اکسپرتیز و مراحل خرید ملک ترکیه

مراحل خرید ملک ترکیه و برگه اکسپرتیز عبارتند از:

  • از ملک بازدید کنید.
  • قرارداد فروش و پرداخت ودیعه
  • دریافت برگه اکسپرتیز (گزارش کارشناسی املاک)
  • انتقال سند و پرداخت کل مبلغ

آیا برگه اکسپرتیز الزامی است؟

گزارش کلی ملک خریداری شده در ترکیه (برگه اکسپرتیز) برای تمامی خریداران خارجی که قصد خرید ملک در این کشور را دارند، الزامی است.

این گزارش برگه اکسپرتیز شامل ارزیابی املاک، وضعیت ملک، مسکن و کلیه اطلاعات مربوط به ملک خریداری شده می باشد. این گزارش در مورد املاک و مستغلات در ترکیه “کارشناسی” نام دارد.

برگه اکسپرتیز گزارش توسط کارشناس مورد تایید دولت برای کسی که قصد خرید ملک را دارد، ثبت می­شود. در این گزارش قیمت منطقه­ای ملک به صورت دقیق ثبت و به دولت ارائه شده است.

اکثر خریداران خانه ترکیه ارزش واقعی خانه خود را به دولت اعلام نمی­کنند. به عنوان مثال، اگر ملکی 350 هزار لیر باشد، گزارش کارشناسی املاک آن ملک 280 هزار لیره ثبت می­شود.

این به دلیل فرار مالیاتی صاحبان املاک ترکیه است که 280 هزار لیر مالیات می­پردازند. چنانچه قصد دریافت شهروندی ترکیه را ندارد، ملکی که خریداری می­کنید، کمتر از 250000 دلار است.

گزارش ملک از اهمیت بالایی برخوردار نیست چرا که ارزش ملک برای دریافت اقامت ترکیه معیار محسوب نمی­شود. چانچه قصد اخذ تابعیت ترکیه و پاسپورت این کشور را دارید باید برای ملکتان گزارش ملک تهیه کنید.

یعنی مبلغی که برای خرید ملک ترکیه می پردازید باید دقیقا به همان میزان در گزارش کارشناسی باشد.

برگه اکسپرتیز و مراحل خرید ملک ترکیه

گزارش هزینه ارزیابی اموال ترکیه

هنگام فروش ملک ترکیه به اتباع خارجی، دریافت گزارش ارزیابی ملک برگه اکسپرتیز با ذکر ارزش ملک قبل از انتقال سند الزامی است.

هزینه گزارش برگه اکسپرتیز ارزیابی املاک 1000 الی 1600 لیر می باشد. این هزینه توسط خریداران به واحد ارزیابی املاک و اداره ثبت اسناد و املاک پرداخت می­شود.

تکمیل گزارش ارزیابی املاک 2 تا 3 روز طول می­کشد. گزارش ارزیابی املاک یا کارشناسی فروش ملک به اتباع خارجی و به زودی برای کلیه فروش املاک ترکیه حتی برای ترک­ها الزامی می­باشد.

این گزارش توسط دو سازمان دولتی تعیین می­شود. یکی از موسسات معتبر مورد ارزیابی و تایید دولت است. یکی دیگر از آن­ها نقشه­ ها، اطلاعات ثبت شده در شهرداری و اداره تاپو را بررسی می­کند.

آن­ها از ملک بازدید می­کنند تا مطمئن شوند ملکی که قصد خرید آن را دارید تمیز و مرتب است. کنترل‌کننده دوم ملک را بررسی می‌کند تا مطمئن شود که قیمت مقایسه بین خانه و دفتر ثبت صحیح است.

کارشناسان ارزیابی هر دو موسسه سوگند یاد کرده­اند. دولت ترکیه در نظر دارد به جای تکیه بر قیمت­ های اعلام شده، ارزش واقعی بازار املاک را در نظر بگیرد.

پیش از این، یک فروشنده ملک ترکیه ممکن بود قیمت فروش یک ملک را برای اجتناب از پرداخت هزینه انتقال و مالیات بسیار پایین اعلام کند.

موارد مهم در برگه اکسپرتیز ترکیه

گزارش کارشناسی املاک شامل موارد زیر است:

  • اطلاعات سند ملکی
  • موقعیت مکانی روی نقشه
  • عکس های ملکی
  • قیمت ملک مشابه
  • مورد معامله پیش بینی قیمت ملک
  • بررسی وضعیت بدهی، بررسی شرایط فنی در شهرداری و اداره کل ثبت اسناد و املاک نیز در برگه اکسپرتیز وجود دارد.

گزارش ارزیابی املاک بسته به خواسته شما و ویژگی­های ملک می­تواند شرایط و ضوابط بیشتری را ارائه دهد.

هلدینگ دیوان گروپ با داشتن مشاورین املاک خبره در امر خرید ملک و سرمایه گذاری در ترکیه می­تواند به شما عزیزان که قصد خرید ملک در این کشور را دارید، کمک کرده تا پروسه خرید خانه را به راحتی پشت سر بگذارید.

برای برگه اکسپرتیز  تماس با ما کلیک کنید.

موارد مهم در برگه اکسپرتیز ترکیه

85 / 100
بازگشت به لیست

مطالب مرتبط